Biblioteka

Biblioteka Publiczna w Piasecznie jest postrzegana jako miejsce wielu możliwości, otwarte i dostępne dla wszystkich, gdzie mieszkańcy mogą ciekawie i kreatywnie spędzić czas. Organizujemy spotkania autorskie, prelekcje, wykłady, warsztaty, konkursy, wystawy. Prowadzimy działania animujące czytelnictwo, kreujemy ofertę i odpowiadamy na potrzeby mieszkańców. Edukujemy również najmłodszych czytelników - organizujemy lekcje biblioteczne dla przedszkoli i szkół. Zapewniamy dostęp do nowości wydawniczych i chcemy promować ludzi związanych z książką. Wszystkie te działania mają kształtować zachowania czytelnicze i rozbudzać potrzeby kontaktu z książką. Tworzymy sferę kulturalną i społeczną w Piasecznie współpracując z lokalnymi instytucjami, stowarzyszeniami, organizacjami.

Oddział dla dzieci i młodzieży

W Oddziale dla dzieci i młodzieży można znaleźć nie tylko literaturę piękną i popularnonaukową, obcojęzyczną ale także audiobooki, filmy, komiksy, mangi i prasę. Posiadamy również kontrastowe książeczki dla najmłodszych. Organizujemy lekcje biblioteczne i zajęcia edukacyjne oraz akcje ferie i lato w bibliotece. Współpracujemy z okolicznymi szkołami i przedszkolami. Prowadzimy liczne warsztaty, spotkania z autorami książek i artystami. Bierzemy udział w wielu akcjach literacko-czytelniczych.

Oddział dla dorosłych

Na księgozbiór w Oddziale dla dorosłych księgozbiór składa się literatura piękna i popularnonaukowa, komiksy dla dorosłych, audiobooki, filmy i prasa. Posiadamy również książki z serii „Duże litery” – z dużą czcionką ułatwiającą czytanie. Do dyspozycji czytelników jest też dział z literaturą w obcych językach. W Oddziale dla dorosłych odbywają się również: dyskusje o książkach, spotkania autorskie, spotkania Klubów Zainteresowań czy Dyskusyjnego Klubu Książki. Bierzemy udział w wielu akcjach literacko-czytelniczych takich jak: Noc Bibliotek, Światowy Dzień Książki, Święto Wolnych Książek, Tydzień Bibliotek.

Multicentrum

Multicentrum to miejsce do zabawy połączonej z nauką i niezwykle rozwijająco spędzonym czasem. Organizowane są gry, zabawy, warsztaty i zajęcia edukacyjne ze szczególnym uwzględnieniem nauk matematycznych, chemicznych, fizycznych oraz przyrodniczych, warsztaty programowania offline i online oraz przy użyciu robotów edukacyjnych, zajęcia związane z obróbką dźwięku, grafiki oraz z wykorzystaniem technologii AR i VR. Do dyspozycji są konsole do gier, wypożyczalnia planszówek i wiele innych multimedialnych atrakcji.

Sowa

Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności to przestrzeń eksperymentowania i poznawania praw naukowych funkcjonujących w świecie: zasad fizyki, techniki, geografii, matematyki czy anatomii. Służy pobudzaniu kreatywności, popularyzowaniu nauki, rozwijaniu poczucia sprawczości oraz wsparciu indywidualnych, niekonwencjonalnych stylów uczenia się poprzez praktyki doświadczalne. SOWA jest przeznaczona dla osób w każdym wieku – dla grup zorganizowanych lub użytkowników indywidualnych. W przestrzeni wystawienniczej SOWA znajduje się 15 interaktywnych eksponatów, przeznaczonych do samodzielnego Aktywności SOWA towarzyszą okazjonalne warsztaty, zajęcia, konkursy i inne formy działalności.

Filie biblioteczne

Poza Biblioteką Główną na terenie gminy Piaseczno funkcjonuje 9 filii i 2 punkty biblioteczne:

Biblioteka dostępna - baner akcji. W tle zdjęcie regałów z książkami. Na pierwszym planie ikonki związane z dostępnością..